MENU

8 SANTİMETRELİK TÜMÖRÜ LAPARASKOPİK TEKNİĞİ İLE ALINDI

Bursa’da sağ tarafındaki ağrıdan dolayı hastaneye başvuran vatandaşın, böbreğindeki 8 santimetrelik tümör laparaskopik teknik ile alındı. Halk arasında kapalı ameliyat şeklinde bilinir.

Bursa Özel Hayat Hastanesi üroloji bölümüne sağ tarafındaki ağrısı ile başvuran İbrahim Cemil Maran’a (74) yapılan tetkiklerde böbreğinde 8 santimetrelik tümör olduğu tespit edildi. Üroloji Doktoru Op.  Dr. Yasin Kapucu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen laparoskopik radikal nefrektomi operasyonuyla 8 santimetrelik tümör, başarılı bir şekilde alındı.

Sınırlı sayıdaki merkezde uygulanabilen laparoskopik radikal nefrektomi operasyonu hakkında bilgi veren Kapucu, Laparoskopi,karın içi organların cerrahi tedavisinde, geniş ameliyat kesileri 20-25 santimetreden birkaç adet  0.5 ile 1 santimetrelik delikten yapılmaktadır. Yerleştirilen borucuklardan bir kameraya bağlı olan teleskop ile elde edilen görüntü eşliğinde uzun ve ince ameliyat ekipmanları ile yapılan ameliyat tekniğidir. Hastamızın sağlık durumu gayet iyi durumda, laparoskopik yöntem sayesinde 2’nci günde taburcu edildi. Çok daha çabuk iyileşip gündelik hayatına kısa sürede dönebilecek” dedi.