Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın hastalıkları ve kadın üreme organ yapıları ile ilgilenen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık alanı, bir tıp dalı olan “Jinekoloji ve Obstetrik” branşını ifade etmektedir.

Jinekoloji; rahim, rahim ağzı, vajina, vulva, tüpler gibi kadın üreme organlarına ait her türlü hastalığın teşhis ve tedavisi, Obstetrik kısım ise, gebelik takibi ve gebelik sorunlarının giderilmesi ile ilgilenmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Nedir?


Kadın hastalıkları ve kadın üreme organ yapıları ile ilgilenen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık alanı, bir tıp dalı olan “Jinekoloji ve Obstetrik” branşını ifade etmektedir.

Jinekoloji; rahim, rahim ağzı, vajina, vulva, tüpler gibi kadın üreme organlarına ait her türlü hastalığın teşhis ve tedavisi, Obstetrik kısım ise, gebelik takibi ve gebelik sorunlarının giderilmesi ile ilgilenmektedir. Ayrıca kadın kısırlığı probleminin teşhisi , rahim filmi çekimi, yumurta takibi , aşılama ve tüp bebek yöntemleri aracılığı ile tedavisi yine bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü, kadın hastalıkları ve gebelik dışında, pediatrik – ergen jinekolojisi, jinekolojik kanserler, ürojinekoloji, üreme sağlığı, yüksek riskli gebeliklerin takibi, cinsel fonksiyon bozuklukları, menapoz, jinekolojik operasyonlar gibi konularda modern tıbbın tüm olanakları ile hizmet veren bir bölümdür.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü, adet dönemi hastalıkları, cinsel fonksiyon bozuklukları, kısırlık, vajinal problemler, plasenta rahatsızlıkları, doğum problemleri, gebelik takibi, düşük, rahim hastalıkları, yumurtalık problemleri, doğum kontrol yöntemleri, dış genital organlar, kist ve miyom operasyonları, normal ve sezaryen doğum gibi pek çok kadın hastalığı ile gebelik süreci işlemlerinin takibi, hastalıkların teşhisi ve tedavisini gerçekleştirir.
Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde incelenen, teşhis ve tedavi süreci takip edilen hastalıklar şunlardır: Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Periyodik jinekolojik muayeneler, Meme hastalıkları Ultrasonografik incelemeler Hormonal bozuklukların tanı ve tedavisi Kanser taramaları (ultrason, kan tahlilleri, smear testi, HPV testi ) Kişiye özel aile planlaması yöntemleri (Rahim içi araç uygulaması, doğum kontrol hapı, sterilizasyon girişimleri) Evlilik öncesi jinekolojik muayene Gebelik ve Doğum Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde, gebelik öncesi gerekli muayene ve bilgilendirmeler yapılmaktadır.
Gebelik süreci detaylı ve özenli şekilde takip edilir, anne ve bebek sağlığına titizlikle önem verilmektedir. Sağlıklı nesillerin devamı için doğum konusunda yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmeler yapılır, önlemler alınır ve gerekirse müdahale edilir. Ayrıca akraba evlilikleri ile gelişebilecek risklerin önlenmesi, genetik rahatsızlıklara karşı tarama, kromozom analizi gibi konular da bu bölüm içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda verilen hizmetler şu şekilde özetlenebilir:

Gebelik öncesi danışma, bilgilendirme ve muayene,
Anne sağlığının kontrolü ile gerekli laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi,
Abdominal ve/veya transvajinal ultrason ile 5. haftadan itibaren gebeliğin tespiti ile gelişim sürecinin yakından takibi,
Bebeklerde ailesel sakatlıklar ya da doğumsal problemlerin tespiti için ultrasonografik fetal anomali taraması,
Gebelik diyeti, ikili ve üçlü-dörtlü tarama testleri, genetik testlerin yapılması, amniyosentez,
Yapılan testler sonucu gebelik sürecinde problem tespit edilen anne adayının yüksek riskli gebelik izlemine alınması,
Gebelik süresince anne adayına ruhsal, fiziksel ve beslenme gibi konularda uyum sağlama ile doğuma hazırlanma gibi destekleyici hizmetlerin verilmesi,
İlerleyen gebelik haftalarında fetal monitör cihazı( NST) ile bebeğin kalp atışlarının izlenmesi ve iyilik durumunun tespiti,
Bebeğin doğumdan itibaren yeni doğan uzman ekibi tarafından gerçekleştirilen bakımı,
Doğumdan sonra uygun korunma yönteminin belirlenmesi.
İnfertilite durumlarında nedenlerinin tespit edilmesi.

Call Now Button