Sporcu Rehabilitasyonu

Sporcu rehabilitasyonu sakatlanan kişilerin mümkün olan en kısa süre içinde, yaralanma öncesi performans düzeylerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerinin tümünü içeren bilim dalıdır.

Sporcu rehabilitasyonu, uzun süre alan ve ekip çalışmasını gerektiren bir tedavi türüdür.  Hastalığın uzmanı olan doktor ve fizyoterapist tedavi başlangıcında ana rolü üstlenir. İlave olarak sakatlanma tipine göre değişmekle birlikte branş uzmanları, tıbbi teknisyen, laborant, hemşire, masör / masöz, ortez – protez teknikerleri de bu ekibin içinde görev alabilir.

Spor Yaralanmalarının Tedavisi;

Konservatif Tedavi : Bandaj, atel, sirküler, alçı, ortez ile ekstremite istirahate alınır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar verilir.

Fizik Tedavi : Akut durum geçtikten sonra adale kuvvetlendirici ve hareket açıcı egzersiz programları yapılabilir. Cerrahi tedavi yapılan sporcularda, ameliyat sonrası fizik tedavi yapılır.

Cerrahi Tedavi : Bazı spor yaralanmaları (gerekli endikasyonu olan kırık ve çıkıklarda) cerrahi tedavi yapılır. Eklem içi yaralanmalar artroskopik olarak tedavi edilirler (menüsküs yaralanmaları, çapraz bağ kopuklukları, kıkırdak lezyonları).

Spor Yaralanlamaları Nelerdir?

  • Adele tendon yaralanmaları
  • Bağ yaralanmaları
  • Kırıklar ve çıkıklar

Bölüm Doktorlarımız

Alanında Uzman Hekimlerimizle
Sağlığınız Garanti Altında

1978’den beri güvenilir, etik sağlık hizmeti…

Call Now Button